Podstawa prawna

art. 72-83 ustawy z dnia ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 2082),

 

Wymagane dokumenty

  • dokumenty tożsamości obojga rodziców
  • do wglądu – dokumenty stwierdzające stan cywilny kobiety (panna - akt urodzenia; rozwiedziona - akt małżeństwa z adnotacją o rozwodzie ; wdowa - akt zgonu męża ), jeżeli zostały sporządzone poza Gostyniem i są w posiadaniu

Od 1 marca 2015 r. nie ma obowiązku, przy załatwianiu spraw w USC, składania odpisów aktów stanu cywilnego sporządzonych na terenie kraju, lecz ich przedstawienie może ułatwić i przyspieszyć realizację zadania.

 

Opłaty

Brak opłat

 

Termin odpowiedzi

Niezwłocznie

 

Jednostka odpowiedzialna

Urząd Stanu Cywilnego, Ratusz, Rynek 2, pok. 4

Halina Matyla, tel. 065 575 21 61

Magdalena Kozyra, tel. 065 575 21 62

 

Tryb odwoławczy

Nie przysługuje.

 

Uwagi

Do uznania ojcostwa konieczna jest obecność obojga rodziców. Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem USC, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że jest ojcem dziecka.

Uznanie ojcostwa może nastąpić tylko wtedy, gdy z aktu urodzenia dziecka nie wynika ojcostwo innego mężczyzny.

Uznanie ojcostwa nie może nastąpić, gdy inny kierownik urzędu stanu cywilnego odmówił przyjęcia oświadczeń lub gdy toczy się sprawa o ustalenie ojcostwa, albo gdy kierownik USC powziął wątpliwość co do pochodzenia dziecka.

Uznanie ojcostwa może nastąpić także przed sądem opiekuńczym, a za granicą również przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula, jeżeli uznanie dotyczy dziecka, którego oboje rodzice albo jedno z nich są obywatelami polskimi.

Jeżeli biologiczny ojciec dziecka jest niepełnoletni, ale ukończył szesnaście lat, może złożyć oświadczenie konieczne do uznania ojcostwa tylko przed sądem opiekuńczym.

W przypadku składania oświadczeń przez cudzoziemców, którzy nie władają biegle językiem polskim, wymagana jest obecność tłumacza przysięgłego.

Uznanie ojcostwa może nastąpić, jeżeli w przypadku matki rozwiedzionej upłynęło 300 dni od daty uprawomocnienia wyroku orzekającego rozwiązanie małżeństwa, a w przypadku wdowy – 300 dni od daty zgonu małżonka.

Uznanie ojcostwa może nastąpić również przed urodzeniem dziecka.

Rodzice otrzymują odpis zupełny protokółu uznania ojcostwa.