Nazwa podmiotu publicznego: Urząd Miejski w Gostyniu

Status pod względem zgodności z ustawą: czesciowo_zgodna

Powody wyłączenia i nieprawidłowości:
  • nie wszystkie artykuły posiadają nagłówki,
  • nie wszystkie załączone pliki są dostępne cyfrowo.

Wyłączenia: 

  • dokumenty podmiotów trzecich są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności, np. opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej, interpelacje składane przez radnych,
  • treści, których dostosowanie do wymagań dostępności wymaga modyfikacji, do których Urząd Miejski w Gostyniu nie jest uprawniony, np. uchwały Rady Miejskiej w Gostyniu przygotowane za pomocą programu Legislator, czy sprawozdania finansowe przygotowane za pomocą programu BeSTia,
  • filmy z sesji Rady Miejskiej w Gostyniu sprzed 23 września 2020 r. nie posiadają napisów dla osób głuchych.


Link do dokumentu z analizą o nadmiernym obciążeniu:

Data sporządzenia Deklaracji Dostępności: 2020-03-17

Osoba odpowiedzialna za treść Deklaracji: Barbara Wichtowska, Michał Krystkowiak

Deklarację sporządzono na podstawie: wlasna

Nazwa podmiotu zewnętrznego, który przeprowadził badanie dostępności: Logonet ul. Piotrowska

Imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za kontakt w sprawie niedostępności: Renata Ignasiak. Zgłoszenia można kierować od poniedziałku do piątku od godz. 7:30 - 15:30

Adres poczty elektronicznej osoby kontaktowej: rignasiak@um.gostyn.pl

Numer telefonu do osoby kontaktowej: 65 575 21 47

Opis procedury wnioskowo-skargowej:

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.

Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.



Dostępność architektoniczna:

Urząd Miejski w Gostyniu realizuje swoje zadania  w trzech różnych budynkach: w siedzibie w ratuszu, w budynku przy ul. Wrocławskiej  256 oraz w budynku przy ul. Fabrycznej 1. W niedalekiej odległości od ratusza i. budynku przy ul. Wrocławskiej 256  znajdują się miejsca parkingowe z wydzielonymi z miejscami dla osób z niepełnosprawnością. Przy wejściu obu budynków osoba, posiadająca trudności w poruszaniu się, może skorzystać z dzwonka przy wejściu. Po usłyszeniu sygnału pracownik obsługi udzieli wszelkiej pomocy osobie z niepełnosprawnością. W budynku ratusza od strony podwórza istnieje jeszcze jedno wejście, przy którym jest dzwonek. Wejście to umożliwia osobie z niepełnosprawnością wjazd do ratusza i załatwienie spraw wewnątrz na parterze. W budynku jest toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnością.
Budynek przy ul. Fabrycznej 1 wyposażono w podjazd dla osób z niepełnosprawnością, który umożliwia dotarcie do biura obsługi Komendy Straży Miejskiej. Pracownik biura zapewnia pomoc w kontakcie ze strażnikami. 
W budynku jest toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnością.
W każdym budynku Urzędu istnieje możliwość wejścia osoby korzystającej z pomocy psa asystującego.
Dla osób głuchoniemych zapewniona została obsługa osób przeszkolonych w zakresie posługiwania się językiem migowym, których dane zostały umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce Urząd Miejski / Dostępność /Osoby ze szczególnymi potrzebami . Ponadto zamieszczono tam nagranie w postaci pliku wideo , informujące o zakresie działania Urzędu w polskim języku migowym.



Aplikacje mobilne:

Urząd Miejski w Gostyniu udostępnia następujące aplikacje mobilne: e-Gostyń w wersji dla systemu Android i w wersji dla systemu iOS. Nazwy aplikacji są linkami prowadzącymi do miejsca, z którego można pobrać aplikację, na przykład do sklepu z aplikacjami.

Link do pobrania aplikacji e-Gostyń ze sklepu Google Play na platformę Android

Link do pobrania aplikacji e-Gostyń ze sklepu App Store na platformę iOS (IPhone, IPad)



Dodatkowe informacje: